18.9.2019 45588 wyświetleń 4 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Jak dbać o okulary

Właściwej troski o okulary nie można przeceniać. Znalezienie odpowiedniej pary zajmuje dużo czasu – kształt, kolor lub wzór muszą idealnie pasować do Twojego stylu i preferencji. Dlatego kiedy znajdziesz „tę właściwą", na pewno chcesz korzystać z niej jak najdłużej, prawda? Plamy, odciski palców, rysy, zabrudzenia... dobre nawyki mogą pomóc je zwalczyć i utrzymać okulary w doskonałym stanie przez dłuższy czas.

1 Używaj obu dłoni

Policz razem ze mną – jak często zdejmujesz okulary, używając obu dłoni? Być może trudno jest się do tego przyzwyczaić, ale dzięki zdejmowaniu okularów przy użyciu obu dłoni zauszniki pozostają stabilne i odpowiednio wymodelowane. Kiedy się do tego przyzwyczaisz, możesz zaoszczędzić nieco czasu spędzanego u optyka w celu dopasowania zbyt luźnych oprawek.

how to take care of your eyeglasses tom fordKiedy chcesz wsunąć okulary wyżej na nos, także nie popychaj mostka jednym palcem. Nacisk wywierany na nanośniki osłabia całą oprawę. Użyj obu dłoni, aby umieścić okulary wodpowiedniej pozycji.

how to take care of your eyeglasses frame

2 Nie noś okularów na czubku głowy

Gdzie są moje okulary!?” – Czy zdarzyło Ci się w popłochu szukać okularów, a następnie zorientować się, że masz je na czubku głowy? Nie należy ich tam zakładać. Nie tylko mogą spaść i się uszkodzić, ale istnieje też możliwość, że oprawa zostanie odkształcona i stanie się mniej stabilna.

how to take care of your glasses

3 Kiedy nie nosisz okularów, przechowuj je właściwie

Zawsze miej pod ręką futerał. Kiedy zdejmujesz okulary, wkładaj je do futerału – w ten sposób nie tylko chronisz je przed
kurzem czy brudem, ale też przed zarysowaniami czy nawet stłuczeniem.

W przypadku prawie wszystkich marek wraz z oprawkami otrzymujesz oryginalny futerał. Bez względu, czy jest on masywny i twardy, czy stanowi woreczek z mikrowłókna (typowy dla sportowych okularów marki Oakley), pomoże w ochronie okularów. Wszelkie cząsteczki kurzu, niewielkie zarysowania czy smugi utrudniają wyraźne widzenie. Dlatego staraj się jak najlepiej chronić swoje okulary.

how to take care of your eyeglasses case

4 Korzystaj z odpowiedniej szmatki do czyszczenia

Szmatka do czyszczenia z reguły znajduje się w opakowaniu, w którym otrzymujesz nowe okulary. Obecnie wszyscy oficjalni producenci korzystają z wysokiej jakości materiałów z mikrowłóknami. Porządną szmatkę do czyszczenia można też znaleźć u optyka czy w aptece.

Nie bagatelizuj znaczenia materiału używanego do czyszczenia. Nigdy nie korzystaj ze skrawka odzieży, chusteczki czy papieru, kiedy czyścisz soczewki – mają one nierówną powierzchnię, która może zarysować soczewki.

how to take care of your eyeglasses cleaning cloth

5 Opłucz – spryskaj – wyczyść – powtórz

Aby wyczyścić okulary, weź je do ręki i opłucz wodą przed czyszczeniem – jeśli nie spłuczesz kurzu i cząsteczek brudu i będziesz je przecierać na sucho, dość łatwo możesz je zarysować. Jeśli wolisz korzystać ze środków chemicznych niż z wody, zawsze korzystaj ze spryskiwaczy, które są przeznaczone do tego celu.

Następnie pozwól, aby okulary wyschły na powietrzu – to najlepszy sposób na uniknięcie ponownego zabrudzenia soczewek. Inny (szybszy) sposób to delikatne przetarcie soczewek szmatką po obu stronach.

Powtarzaj te czynności codziennie. Twoje okulary pozostaną w doskonałym stanie, a soczewki nie będą pomazane, zakurzone czy pokryte jakąkolwiek inną niepożądaną substancją.

how to take care of your glasses cleaning process

Podczas gdy odpowiednie obchodzenie się z okularami jest niezbędne i może pomóc w utrzymaniu ich w dobrym stanie, równie ważne jest też wiedzieć, kiedy należy zakupić nową parę. Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu, masz problemy z czytaniem książek, patrzeniem na ekran monitora czy na przedmioty położone blisko lub daleko, to może być odpowiedni moment na wizytę u optyka i badanie wzroku.

Andrea

Jestem jednym ze współzałożycieli. Obszarem mojego działania jest tworzenie treści i media społecznościowe. Mam obsesję na punkcie flamingów i podróży. Zapisuję większość kreatywnych pomysłów, które przychodzą mi do głowy podczas długich wędrówek górskich, uwielbiam sztukę i fotografię.

POWIĄZANE POSTY
TEST WZROKU - CZY MASZ ASTYGMATYZM?

Spójrz na te dwa testy online i dowiedz się, czy masz astygmatyzm. Przeczytaj, jakie są objawy i dowiedz się, jak je leczyć.

Dowiedz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary

Stworzyliśmy dla Ciebie prostą instrukcję, jak prawidłowo odczytać dane z Twojej recepty na okulary i złożyć zamówienie na okulary korekcyjne online.

Nosisz soczewki o wysokiej mocy? Wybierz wyższy indeks - soczewki będą cieńsze i okulary będą wyglądać lepiej.

Przy zakupie nowych okularów bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego indeksu soczewek. Obowiązuje zasada: im wyższy indeks, tym cieńsze soczewki, nawet jeśli wartość sfery soczewek wynosi ponad +/-2.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.