30.9.2020 2503 wyświetleń 4 minut odczyt Przejdź do e-shopu

PROMIENIOWANIE UV - FAKTY I MITY

Podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych większość z nas skupia się nad kolorem ich oprawek czy soczewek. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest również sprawdzenie, czy posiadają one warstwę ochronną przed promieniami UV. Ta warstwa jest kluczowa, zapewnia bowiem ochronę naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem.

Czym jest promieniowanie UV?

Skrót UV oznacza ultrafiolet - niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 nm do 400 nm. Dzieli się na trzy rodzaje: UVA, UVB oraz UVC. Zwiększone wystawienie na promienie UV może powodować trwałe uszkodzenie wzroku, zaćmę czy nawet zapalenie rogówki.

Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami promieni UV jest ich rozmiar oraz sposób, jakim oddziałują na naszą skórę. 
UVA - Promienie UVA posiadają największą długość fali oraz przedostają się najgłębiej do warstw naszej skóry, powodując jej starzenie się oraz marszczenie. Jest to rodzaj promieniowania dominujący podczas wszystkich pór roku - z tego powodu powinniśmy chronić naszą skórę oraz oczy nie tylko w lecie.
UVB - Promienie UVB mają największy wpływ na nasze zdrowie. Nadmierne wystawienie na tego rodzaju promieniowanie powoduje oparzenia słoneczne, zaczerwienienia czy nawet nowotwory skórne.
UVC - Promienie UVC posiadają najmniejszą długość fali, co powoduje, że nie przedostaje się ono poprzez strefę atmosferyczną.

Objawy uszkodzeń spowodowanych wystawieniem na promieniowanie UV

• Nieostre widzenie
• Bóle oczu
• Zaczerwienienie oczu
• Wrażliwość na światło
• Tymczasowa utrata widzenia

Promieniowanie UV fakty i mity, szkodliwe promieniowanie UV, UV okulary przeciwsłoneczne, ochrona przed UV, UV filtr, okulary przeciwsłoneczne, eyerim blog

MIT 1 - Nie muszę zakładać okularów przeciwsłonecznych w zimie czy przy zachmurzeniu

W przybliżeniu 90% promieniowania UV przedostaje się poprzez chmury. Promienie UV odbijają się od powierzchni takich jak śnieg, drogi, piasek, woda czy szkło. Okulary przeciwsłoneczne stanowią kluczową ochronę wzroku podczas każdego rodzaju pogody. Nawet 50% procent promieniowania UV przedostaje się do oczu nawet jeśli stoisz w cieniu.

MIT 2 - Dzieci nie muszą nosić okularów przeciwsłonecznych

Dzieci zazwyczaj spędzają na zewnątrz więcej czasu niż dorośli - wiele ich aktywności odbywa się na świeżym powietrzu, podczas zabaw, uprawiania sportu czy różnego rodzaju aktywności szkolnych. Dziecięce oczy nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte i z tego powodu są dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Naucz dziecko zakładać okulary przeciwsłoneczne za każdym razem, kiedy wybiera się na zewnątrz oraz odpowiednio o nie dbać. Większość uszkodzeń wzroku ma niestety miejsce przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Dzieci (a w szczególności te poniżej drugiego roku życia) powinniśmy chronić podczas słonecznych dni najbardziej, jak jest to możliwe. Promienie słoneczne przedostające się bezpośrednio do wrażliwych dziecięcych oczu mogą powodować syndrom suchego oka czy powiek oraz zapalenie rogówki. Dzieci lubią naśladować dorosłych  - kiedy zobaczą, że regularnie zakładasz okulary przeciwsłoneczne, będą chciały czynić tak samo.

Promieniowanie UV fakty i mity, ochrona przed UV, filtr UV, okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, okulary dla dzieci, polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne, eyerim blog

MIT 3 - Wszystkie okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UVA oraz UVB

Niskiej jakości czy podrabiane okulary przeciwsłoneczne nie posiadają wystarczającej warstwy ochronnej przed promieniowaniem UV. Niektóre z nich są wyłącznie modnymi dodatkami i nie zapewniają żadnej ochrony. Podczas zakupów okularów przeciwsłonecznych upewnij się, że posiadają one naklejkę czy znaczek UV protection oraz że sklep, w którym je kupujesz, jest ich certyfikowanym sprzedawcą (tak jak jest to w przypadku eyerim).

Każde okulary, które znajdują się w naszej ofercie, zapewniają 100% ochrony przed promieniami UV - dotyczy to również okularów korekcyjnych. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne, które znajdziesz na naszej stronie, posiadają filtr promieni UV i chronią tak Twoje oczy.

MIT 4 - Ciemniejsze soczewki zapewniają większą ochronę

Nie jest prawdą, że ciemniejszy kolor soczewek oznacza większą ochronę. Ciemne soczewki bez filtra mogą uszkodzić Twój wzrok. Takie soczewki powodują większe rozszerzanie Twoich źrenic, co oznacza, że przedostaje się do nich większa ilość szkodliwych promieni, które mogą uszkodzić Ci wzrok.

JAK ULŻYĆ ZMĘCZONYM OCZOM?

• Zwracaj uwagę na odpowiednie oświetlenie i to nie tylko podczas czytania.
• Podczas korzystania z komputera czy oglądania telewizji staraj się często mrugać.
• Regularnie rób sobie przerwy podczas korzystania z różnego rodzaju ekranów cyfrowych. Podczas każdej godziny możesz zaaplikować regułę 20-20-20. Według niej po każdych 20 minutach patrzenia w ekran należy zrobić 20-sekundową przerwę, patrząc na obiekt odległy o 20 metrów.

Promieniowanie UV fakty i mity, ochrona przed UV, filtr UV, Ray-Ban Hexagonal okulary przeciwsłoneczne, polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne, eyerim blog

W przypadku, że z komputerem pracujesz codziennie, swoje oczy warto chronić również przed szkodliwym niebieskim światłem, korzystając z okularów posiadających specjalny filtr. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, można do nich dodać tę warstwę ochronną. Tę opcję oferujemy w przypadku wszystkich u nas dostępnych modeli okularów korekcyjnych. Jeśli Twój wzrok nie wymaga korekcji, możesz wybrać okulary „zerówki” i dodać do nich ochronę przed światłem niebieskim.

Spędzasz dużo czasu na zewnątrz? Odpowiednim wyborem będą dla Ciebie przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. Łączą w sobie funkcję obu rodzaju okularów: korekcję wzroku z jego ochroną przed promieniowaniem UV.

Podczas prowadzenia samochodu różne czynniki, takie jak na przykład ciemność, odblaski, złe warunki pogodowe, ostre światło czy mgła, mogą osłabiać Twój wzrok. Okulary dla kierowców zapewniają nie tylko 100% ochrony przed promieniami UV, ale polepszają również widoczność kolorów, kontrastów czy kontur dróg.

Okulary polaryzacyjne gwarantują dodatkową ochronę przed oślepiającymi odblaskami odbijającymi się od powierzchni takich jak drogi, woda czy śnieg. Przeciwsłoneczne (czy nawet korekcyjne) okulary polaryzacyjne stanowią idealny wybór dla sportowców czy kierowców.

Jeśli chcesz odpowiednio chronić swoje oczy, niezbędne Ci będą wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem promieni UV. Okulary w końcu chronią je również przed wiatrem czy kurzem. Znajdź swoją wymarzoną parę na eyerim.pl.

 

Branislav

Jestem współzałożycielem eyerim - na co dzień zajmuję się brandingiem i UX. Lubię połączenie sportu i filozofii - na moim biurku nadal leżą dwie albo trzy książki obok wejściówki na siłownię. Nie cierpię gołębi i nie noszę okularów, nawet jeśli powinienem.

POWIĄZANE POSTY
OCHRONA PRZED NIEBIESKIM ŚWIATŁEM - MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ?

Niebieskie światło - tylko mit czy rzeczywistość? Dowiedz się o niebieskim świetle, jego efektach, jak się przed nim chronić i wiele więcej.

Jak kupić okulary korekcyjne online?

Zakup okularów korekcyjnych online jest łatwiejszy niż może się wydawać, zaufaj nam. Wystarczy, że przeczytasz ten przewodnik.

Czym jest EYESHAKER? 3 powody, dla których musisz go mieć!

Męczy Cię już czyszczenie okularów wewnętrzną stroną swojej koszulki? Dobrze Cię rozumiemy. Najwyższy czas spróbować czegoś nowego!

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.