28.12.2020 3516 wyświetleń 6 minut odczyt Przejdź do e-shopu

8 nawyków, które ochronią Twoje oczy przed starzeniem

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2050 aż 50% z nas będzie nosić okulary korekcyjne. Już dzisiaj 80% chińskich maturzystów je nosi. Głównym tego powodem jest fakt, że za dużo czasu spędzamy przed ekranami, zaniedbując spędzanie go na zewnątrz. Zapytaliśmy o opinię ekspertów - oftalmologa oraz optometrystę. Zgromadzili dla nas listę nawyków, które pomogą naszym oczom pozostać w formie!

Każdego dnia nasze oczy skupiają się przede wszystkim na bliskich obiektach. Przed ekranem spędzamy więcej niż 11 godzin na dobę i ten czas wciąż się wydłuża (4 lata temu było to tylko 9 godzin na dobę). Problemem jest fakt, że długofalowo takie działanie może powodować pogorszenie naszej zdolności widzenia ostro na odległość. Mięśnie oczu muszą skupiać się cały czas wyłącznie na bliskich przedmiotach bez chwili przerwy na odpoczynek, co może prowadzić do powstania miopii (krótkowzroczności). W przeciwieństwie do tego, kiedy czas spędzamy na zewnątrz, otoczenie jest pełne obiektów w różnych odległościach. Tym sposobem, patrząc na nie, nasze oczy ćwiczą w naturalny sposób. Oto kilka rzeczy, które możesz praktykować również w domu:

1.   Wprowadź w życie zasadę 20-20-20

Podczas pracy z komputerem czy dłuższego czytania, każdych 20 minut popatrz na 20 sekund na przedmiot będący w odległości 20 stóp (około 6 metrów). Jest to idealna odległość, na którą patrząc, Twoje oczy są całkowicie zrelaksowane.

2.   Odsuń się od ekranu

Zdrową odległością od komputera jest 70 cm. Spróbuj nie pracować z nim, trzymając go na kolanach. Jest to szkodliwe z różnych powodów: laptop położony na kolanach może również zwiększać temperaturę intymnych części ciała, co może podnosić ryzyko niepłodności u mężczyzn. Polecamy również korzystanie z okularów do komputera, posiadających filtr światła niebieskiego. Więcej o tym, jak ta technologia działa, możesz przeczytać tutaj.

3.   Zmień kąt patrzenia na ekran

Wyprostuj się, zamknij oczy i rozluźnij je. Twój wzrok naturalnie przesunie się nieco niżej. Właśnie w takim miejscu powinien znajdować się ekran - aby móc na niego patrzeć troszkę z góry. Jeśli oglądasz telewizję w pozycji leżącej, nadwyrężasz swoje oczy. To samo dzieje się, kiedy rozmawiasz z bliskimi przez smartfona, trzymając go w różnych nietypowych, lecz często spotykanych, pozycjach. Jeśli pracujesz z komputerem przynajmniej 3 godziny dziennie, na prawdę warto zastanowić się nad kupnem porządnego monitora. Twój kręgosłup również Ci podziękuje.

okulary korekcyjne, dioptrie, WHO, statystyki, okulista, optometrysta, ochrona przed niebieskim światłem, okulary do komputera, jak to działa, zasada 20-20-20, zdrowie, jasne widzenie, ćwiczenie dla oczu, gimnastyka dla oczu

4.   Popraw jasność oraz kontrast

Jasność, na jaką masz ustawiony ekran, powinna pokrywać się z jasnością otoczenia, w którym z niego korzystasz. Unikaj oglądania filmów w ciemności oraz wpatrywania się w ciemny ekran będąc w słońcu. Twoje oczy męczą się, próbując rozróżnić wtapiające się w siebie kolory. Z tego powodu polecamy nieco podnieść również kontrast. Podczas korzystania z komputera w godzinach wieczornych, ustaw na ekranie cieplejsze kolory, które są bardziej przyjazne Twoim oczom.

5.   Rozświetl pomieszczenie

Kiedy czytasz w ciemnym pokoju, za bardzo nadwyrężasz swoje oczy. Tak samo, jak każdy inny mięsień, mogą osłabić się, kiedy są przeciążone. Po prostu pozwól im odpocząć i wszystko wróci do normy. Jeżeli jednak czytanie w ciemnym pomieszczeniu stanie się Twoim regularnym nawykiem, to za kilka lat Twoje oczy mogą zawieść Cię tak samo, jak mięśnie zawodzą nawet najlepszych sportowców.

Kolejnym powodem pogarszania wzroku jest wystawienie na szkodliwe działanie sztucznego światła niebieskiego pochodzącego z urządzeń cyfrowych

Po kilku godzinach spędzonych przed ekranem mogą pojawić się u nas bóle głowy, trudności z zaśnięciem, zmęczenie oczu czy syndrom suchego oka. Podczas wpatrywania się w ekran częstotliwość mrugania może zmniejszyć się nawet o 60%, powodując rozmazane widzenie.

6.   Korzystaj z okularów do komputera z ochroną przed niebieskim światłem

Jeśli planujesz zakup nowych okularów korekcyjnych, upewnij się, że dodasz do nich również warstwę ochronną przed niebieskim światłem. Ta warstwa ulepszająca znacząco chroni Twoje oczy, poprawiając również koncentrację oraz jakość snu. Więcej informacji dotyczących okularów do komputera z filtrem światła niebieskiego możesz przeczytać tutaj.

okulary korekcyjne, dioptrie, WHO, statystyki, okulista, optometrysta, ochrona przed niebieskim światłem, okulary do komputera, jak to działa, zasada 20-20-20, zdrowie, jasne widzenie, ćwiczenie dla oczu, gimnastyka dla oczu

7.   Używaj sztucznych łez (= krople do oczu)

Kiedy wpatrujemy się w ekran, bardzo często zapominamy o mruganiu. Z tego powodu nasze oczy stają się suche. Powinniśmy mrugać około 15 - 30 razy na minutę, ale jeśli nasz wzrok jest skupiony na przykład na czytaniu, ta częstotliwość zmniejsza się do 3 - 5 mrugnięć na minutę. Dzisiaj istnieją już również technologie, które poprzez kamerkę internetową są w stanie policzyć częstotliwość Twojego mrugania oraz poinformować Cię o niej w notyfikacji. Jeśli wolisz bardziej rozwiązania offline, idealnym wyborem będą krople do oczu. Twój lekarz, optometrysta czy aptekarz pomogą Ci wybrać odpowiednią markę.

8.   Noś okulary zamiast soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są świetnym pomocnikiem podczas codziennych aktywności czy uprawniania sportu. Dla wielu osób są one bardziej wygodne niż okulary. Oftalmolodzy jednak polecają zamienić je na okulary przynajmniej na kilka godzin w ciągu dnia. Kiedy masz założone soczewki kontaktowe, powierzchnia Twoich gałek ocznych nie oddycha tak, jak powinna. Nieodpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych przepuszcza tylko małą ilość tlenu, co może skutkować neowaskularyzajcą rogówki. Rogówka „chce oddychać” i brakującą ilość tlenu kompensuje, przerastając naczynia krwionośne. W gorszych przypadkach może to również przeszkadzać w prawidłowym widzeniu. Jeśli nosisz soczewki przez cały dzień, przejrzyj się uważnie w lustrze, czy nie zobaczysz czerwonych naczyń krwionośnych.

Zawsze odwiedzaj okulistę przynajmniej raz w ciągu dwóch lat. Problemy nie muszą pojawiać się bezpośrednio, mogą ujawniać się również w nietypowy sposób, jako wypadanie włosów czy zwiększone zapotrzebowanie na sen. Alergicy, osoby z podwyższonym ciśnieniem czy cukrzycą powinni umówić się na badanie nawet częściej, przynajmniej raz w ciągu roku. Badanie oraz pomiar wzroku przez okulistę jest zazwyczaj za darmo i pokrywa go Twoje ubezpieczenie.

Yassaman

Jestem jednym z założycieli eyerim, próbującym przetrwać w świecie marketingu. Zawsze przyjmuję rekomendacje dobrych książek, jeżdżę na wycieczki po całej Europie. Kiedyś zjadłam całą pieczeń wieprzową w mniej niż 30 minut, a ludziom, którzy nie potrafią poprawnie wymówić mojego imienia mówię, żeby nazywali mnie "Yass".

POWIĄZANE POSTY
Wskazówki eyerim: jak poprawić swój wzrok?

Czujesz, że z biegiem lat zaczynasz coraz gorzej widzieć? Nawet pomimo tego, że codziennie jesz marchewki? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek na temat tego, jak poprawić wzrok i dobrze troszczyć się o swoje oczy.

Korzyści z zakupu okularów korekcyjnych przez Internet

Czy uważasz, że kupowanie okularów przez Internet to zbyt duży problem? My mamy inne zdanie. I Ty zmienisz swoje. Czytaj dalej.

Dowiedz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary

Stworzyliśmy dla Ciebie prostą instrukcję, jak prawidłowo odczytać dane z Twojej recepty na okulary i złożyć zamówienie na okulary korekcyjne online.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.