24.8.2020 8080 wyświetleń 2 minut odczyt Przejdź do e-shopu

4 wskazówki, jak odpowiednio wybrać okulary do prowadzenia samochodu

Odblaski, ciemność, złe warunki pogodowe, oślepiające promienie słoneczne, mgła - to jest tylko kilka z wielu czynników, które mogą osłabiać Twój wzrok podczas jazdy. Odpowiednie okulary mogą eliminować wiele z nich i tym sposobem zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo Twoich podróży.

Okulary do jazdy są nie tylko modnym dodatkiem, ale też dodatkiem, który pomaga. Istnieją różne rodzaje okularów do jazdy, specjalnie dostosowanych do prowadzenia na przykład w nocy czy podczas mgły.

1. OPRAWKI: Widzenie peryferyjne ma znaczenie

W okularach do jazdy odpowiedni wybór oprawek jest bardzo ważny. Szerokie oprawki bardzo ograniczają widzenie peryferyjne, co znacznie podnosi ryzyko wypadku. Oprawki z dużymi soczewkami oraz cienkimi oprawkami (takie jak na przykład pilotki czy model Mike z naszej eyerim collection) są zdecydowanie lepszym wyborem. Ich budowa pomaga chronić Twoje oczy, ale jednocześnie nie ogranicza już wspomniane widzenie peryferyjne.

okulary korekcyjne, eyerim collection, model MIKE, okulary do jazdy, eyerim blogokulary przeciwsłoneczne, Ray-Ban Aviator Gradient, okulary do jazdy, eyerim blog

2. KOLOR SOCZEWEK: Zwiększ kontrast i ulepsz widoczność

Kolor soczewek jest tak samo ważny jak oprawki. Nieodpowiednio dobrany kolor soczewek może ograniczyć kontrast i mieć niekorzystny wpływ na jakość widzenia. Ciemne soczewki (a w szczególności soczewki lustrzane) nie nadają się do prowadzenia w zachmurzeniu czy złych warunkach świetlnych - im większy procent ich przyciemnienia, tym mniejsza ilość światła się przez nie przedostaje. Również różowe, niebieskie czy zielone soczewki nie nadają się do użycia podczas prowadzenia samochodu - mogą one zniekształcać widziane kolory. Idealnym kolorami są szary czy brązowy (z polaryzacją) - są neutralne i w najmniejszym stopniu zniekształcają postrzeganie innych kolorów. Wiele okularów specjalnie zaprojektowanych do nocnej jazdy (albo w niekorzystnych warunkach słonecznych) jest też w kolorze żółtym czy bursztynowym - taka kolorystyka pozwala zwiększyć kontrast i bardziej precyzyjnie dostrzegać poszczególne kolory w otoczeniu. 

• Soczewki z gradientem

Kolejnym odpowiednim wyborem są soczewki z gradientem. Tego rodzaju soczewki umożliwiają lepszą widoczność drogi - przyciemniają jasne niebo, zostawiając jednocześnie deskę rozdzielczą w naturalnych, niezniekształconych kolorach.

Okulary do jazdy, okulary dla kierowców, okulary, okulary przeciwsłoneczne, eyerim blog

3. SOCZEWKI KOREKCYJNE: Widzenie do najmniejszych szczegółów

• Soczewki polaryzacyjne

Soczewki z polaryzacją są idealnym wyborem dla kierowcy - ich specjalny filtr polaryzacyjny blokuje oślepiające odblaski promieni słonecznych. Ten filtr możesz dodać również do okularów korekcyjnych.

• Soczewki fotochromowe (samozabarwiające się): Dostosowują się do warunków w otoczeniu

Jeśli wybierasz się w długą podróż i pogoda będzie zmienna, dobrym wyborem dla Ciebie mogą okazać się okulary fotochromowe (czyli samozabarwiające się). Posiadają one specjalne samozabarwiające się soczewki, które pozwalają na użycie jednej pary okularów w różnych warunkach słonecznych: są ciemne na słońcu i bezbarwne w cieniu, ciemności czy tunelach. 

• Warstwa antyrefleksyjna

Dobrym pomocnikiem podczas nocnej jazdy jest również warstwa antyrefleksyjna, która eliminuje oślepiające odblaski, zwiększa kontrast widzenia oraz ogranicza zmęczenie oczu. Oprócz tego warstwa antyrefleksyjna odpycha tłuste zabrudzenia i pozwala dłużej utrzymać okulary czyste. Tę warstwę posiadają wszystkie soczewki korekcyjne, które znajdują się w naszej ofercie. 

Okulary do jazdy, przeciwsłoneczne okulary korekcyjne, soczewki fotochromowe, okulary polaryzacyjne, warstwa antyrefleksyjna, eyerim blog 

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci nie tylko łatwiej wybrać odpowiednie okulary, ale również podnieść bezpieczeństwo Twoich podróży. W e-shopie eyerim znajdziesz szeroką ofertę okularów przeznaczonych do prowadzenia samochodu - dla zdrowia Twojego wzroku oraz bezpiecznych chwil za kierownicą. Życzymy szczęśliwych podróży!

Yassaman

Jestem jednym z założycieli eyerim, próbującym przetrwać w świecie marketingu. Zawsze przyjmuję rekomendacje dobrych książek, jeżdżę na wycieczki po całej Europie. Kiedyś zjadłam całą pieczeń wieprzową w mniej niż 30 minut, a ludziom, którzy nie potrafią poprawnie wymówić mojego imienia mówię, żeby nazywali mnie "Yass".

POWIĄZANE POSTY
Wirtualna przymiarka - okiem Twojej kamery

Zakupy na eyerim nigdy nie były łatwiejsze! Przymierz tysiące okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych nie wychodząc z domu. Odkryj wirtualną przymierzalnię!

Go. Explore. See.: Santorini

Oto listopadowy odcinek naszej serii wideo. Go. Explore.See., w którym zabierzemy Cię na zapierające dech w piersiach plaże magicznej wyspy Santorini.

Jak znaleźć autentyczne okulary przeciwsłoneczne Persol

Kolejny przewodnik krok po kroku, jak rozpoznać autentyczne okulary. Dowiedz się, jak, na pierwszy rzut oka, odróżnić fałszywe okulary przeciwsłoneczne Persol od tych oryginalnych.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.