15.10.2019 55765 wyświetleń 4 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Jak wybrać gogle narciarskie

Od każdego narciarza i snowboardzisty usłyszysz, że przejrzystość jest kluczowa, a brak możliwości zobaczenia tego, co przed Tobą, może sprawić, że Twój dzień na stoku stanie się niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Gogle narciarskie są tak samo ważne, jak Twoja kurtka czy spodnie, więc musisz je ostrożnie wybrać. W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne porady i cechy, które należy wziąć pod uwagę, szukając idealnych gogli narciarskich.

#1 Dostosuj się do napotkanych warunków pogodowych

how to choose perfect snow goggles season 2017/18
Jednym z najważniejszych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając nowe gogle narciarskie, jest pogoda, na jaką możesz trafić. Do wyboru masz dziesiątki kolorów soczewek. Chociaż któryś kolor może lepiej pasować do Twojej kurtki zimowej, każdy w inny sposób filtruje światło i oferuje unikalne korzyści w określonych warunkach pogodowych oraz oświetleniowych. Wyróżnia się 3 główne kategorie soczewek, z których każda pasuje do określonego typu pogody.

S1: Pochmurna pogoda / Zachmurzenie
Tego typu soczewki zapewniają krystaliczną widoczność przy słabej przejrzystości na stoku. Soczewki S1 dobrze sprawdzą się, gdy spadnie śnieg lub gdy będziesz na stoku po zachodzie słońca.
S2:  Zmienna / Niestabilna pogoda
Jest to najczęściej kupowany typ soczewek, który potrafi sobie poradzić z różnymi warunkami oświetleniowymi. Zapewnia doskonałą widoczność zarówno podczas słonecznej, jak i pochmurnej pogody, a także doskonale sprawdza się, gdy na stoku zaczynają pojawiać się popołudniowe cienie.
S3:  Bezchmurna / Słoneczna pogoda
Intensywne zabarwienie tego typu soczewek nie tylko blokuje szkodliwe promienie UV, lecz także oferuje maksymalną ochronę przed rażącym światłem. Zapewni Ci komfortową widoczność przy bardzo dobrych warunkach pogodowych.

Jeśli zależy Ci na większej elastyczności, sprawdź gogle fotochromowe, które są w stanie przyciemniać i rozjaśniać się, w zależności od intensywności światła słonecznego. Podobnie jak w przypadku soczewek fotochromowych, unikalna technologia Oakley Prizm dostosowuje się do zmieniających warunków świetlnych, blokując strategiczne fale kolorów, dzięki czemu soczewki charakteryzują się niezwykłą wszechstronnością. Możesz też zdecydować się na gogle narciarskie wykorzystujące technologię z wymiennymi soczewkami, która oferuje zmianę soczewek w zależności od aktualnych warunków pogodowych.

Kategoria soczewek a VLT

Ako spravne vybrat lyziarske okuliare na sezonu 2017/18
Jak już wspomnieliśmy, wybierając soczewki gogli narciarskich, musisz zwrócić uwagę na ich zabarwienie, które będzie zależeć od ilości światła podczas Twojego pobytu na stoku. Ilość transmitowanego światła podawana jest w procentach VLT (procentach transmisji światła). Im niższy procent VLT, tym ciemniejsze zabarwienie soczewek. Dlatego też soczewki o wysokim procencie VLT najlepiej sprawdzają się w warunkach, którym towarzyszy słabe światło, a soczewki o niskim procencie VLT przeznaczone są do użytku podczas słonecznej i bezchmurnej pogody. Na eyerim możesz sprawdzić VLT i kategorię wszystkich soczewek produkowanych przez znane na całym świecie marki, takie jak Oakley, Cebe, Bolle, Smith i nie tylko. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

#2 Poczuj się komfortowo

how to choose perfect snow goggles season 2017/18
Oczywiście, dobrze jest mieć gogle narciarskie, które chronią oczy i poprawiają widzenie, ale nie należy też zapominać o komforcie. Zwróć uwagę na następujące funkcje:
Wentylacja (Anti-fog) - Ta funkcja jest niezbędna w celu uniknięcia kondensacji i umożliwia swobodniejszą cyrkulację powietrza wewnątrz gogli, oferując w ten sposób lepszą regulację temperatury. Wszystkie gogle narciarskie z technologią anti-fog oferują długotrwałe widzenie bez mgły i optymalny komfort.
Pianka - Upewnij się, że pianka dopasowuje się do kształtów Twojej twarzy, nie uciskając jej. Rozważ wybór pianki o podwójnej lub potrójnej gęstości, która idealnie współgra z Twoją twarzą. W ten sposób zapewnisz sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody.
Pasek - Większość gogli narciarskich ma szerokie, antypoślizgowe paski, które możesz dopasować do obwodu swojej głowy.
Kompatybilność z kaskiem - Sprawdzając dopasowanie gogli narciarskich do swojej głowy, koniecznie zwróć uwagę na to, czy pasują one też do Twojego kasku. Gogle powinny łatwo układać się do twarzy za pomocą paska wokół kasku. Większość oferowanych przez nas gogli narciarskich idealnie pasuje do kasków wszystkich wiodących producentów, w tym Bolle, Giro, Anon, K2 i Smith.
OTG (Over The Glasses) - Ta funkcja jest niezbędna dla wszystkich okularników. Oprawki OTG projektuje się tak, aby można było je nosić nad okularami korekcyjnymi i oprawkami, które są większe i szersze niż standardowe. Oczywiście, jest to też o wiele tańsza opcja niż gogle z niestandardowymi soczewkami na receptę. Jeśli szukasz gogli zimowych dla okularników, kliknij tutaj.

#3 Wybierz odpowiedni rozmiar

how to choose the perfect snow goggles season 2017/18Dopasowując swoje gogle narciarskie, musisz wybrać rozmiar oprawek, który odpowiada rozmiarowi Twojej twarzy. Większość gogli narciarskich produkowana jest w standardowym rozmiarze (M) i uniwersalnie dopasowuje się zarówno do osób dorosłych, jak i nastolatków. Ten rozmiar pasuje większości osób, więc prawdopodobne, że okaże się też odpowiedni dla Ciebie.

Gogle w dużym rozmiarze (L) mają szersze, wyższe i głębsze oprawki, które dobrze leżą na większych twarzach. Gogle w małym rozmiarze (S) mają natomiast węższe, krótsze i płytsze oprawki. Pasują dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym o mniejszych twarzach.

Wybierając gogle narciarskie, najpierw spójrz na rodzaj (kategorię) soczewki, jakiego potrzebujesz w określonym miejscu i w danej porze roku. Następnie zapoznaj się z wszystkimi dodatkowymi funkcjami, które mogą Ci się przydać, takimi jak technologia przeciwmgielna, wentylacja, czy technologie wysokiej rozdzielczości optycznej. Oczywiście, musisz też poszukać najlepszego dla siebie stylu i koloru - pod tym względem wybór jest ogromny. 

Branislav

Jestem współzałożycielem eyerim - na co dzień zajmuję się brandingiem i UX. Lubię połączenie sportu i filozofii - na moim biurku nadal leżą dwie albo trzy książki obok wejściówki na siłownię. Nie cierpię gołębi i nie noszę okularów, nawet jeśli powinienem.

POWIĄZANE POSTY
Wdzięk w nieładzie: 35/139 Tokyo

Nasze najnowsze dodatki na lato pochodzą od 35/139 Tokyo - marki tworzącej przepiękne i klasyczne okulary. Ostrzegamy: silnie uzależniają!

Go. Explore. See.: Santorini

Oto listopadowy odcinek naszej serii wideo. Go. Explore.See., w którym zabierzemy Cię na zapierające dech w piersiach plaże magicznej wyspy Santorini.

Walentynki: Bądź sobą

Pewność siebie. Seksowność. TWÓJ indywidualny styl.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.