30.4.2020 4899 wyświetleń 3 minut odczyt Przejdź do e-shopu

Dowiedz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary

Zrozumienie, co oznaczają wszystkie numery oraz skróty, które są widoczne na Twojej recepcie, jest kluczową rzeczą w poprawnym złożeniu zamówienia na okulary korekcyjne online. Oprócz tego wystarczy Ci już tylko kilka minut, recepta oraz komputer lub telefon. 

Rozszyfrowanie recepty może na początku wydawać się rzeczą nie do pokonania. Jesteśmy tu dla Ciebie, żeby Ci w tym pomóc. Zacznijmy więc od podstaw.  

ODNAJDŹ WARTOŚCI OD ORAZ OS

OD oznacza "oculus dextrus" - po łacinie  prawe oko. OS jest skrótem od "oculus sinister" - lewe oko. Na niektórych receptach możesz spotkać się z polskimi skrótami OP (oko prawe) oraz OL (oko lewe), czy po prostu P oraz L. 

ODNAJDŹ WARTOŚĆ SFERY (SPH)

SPH czy po prostu S jest skrótem oznaczającym sferę. Sfera jest wartością wyrażającą "moc" soczewki okularowej. Ta wartość może przyjmować wartości dodatnie (+) lub ujemne (-). Im wyższa jest wartość sfery, tym większą wadę wzroku posiadasz. 

Nie zapomnij, że jeśli obok wartości sfery znajduje się znak =, oznacza on ujemną wartość korekcyjną (czyli jest tym samym oznaczeniem co znak -). 

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, eyerim blog

KOLUMNY OZNACZAJĄCE ASTYGMATYZM

Czym jest astygmatyzm wytłumaczyliśmy już w tym artykule. Z astygmatyzmem najczęściej spotykamy się w połączeniu z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością. Jeśli masz astygmatyzm, na Twojej recepcie będą znajdować się również wartości dotyczące cylindra (CYL) oraz jego osi (AXIS). Jeśli na Twojej recepcie te pola są puste, oznacza to, że tej wady wzroku nie posiadasz (hura!). 

CYL (albo ZYL) oznacza cylinder - wartość wyrażającą stopień nieregularności rogówki.

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, cylinder i oś cylindra
AXIS (lub A albo ACH) oznacza oś cylindra - kierunek oraz kąt Twojego astygmatyzmu. Może mieć wartość od 0 do 180 stopni. 

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, cylinder i oś cylindra

ADDYCJA

Addycja (ADD) oznacza dodatkową moc soczewki czy po prostu informację, czy potrzebujesz okularów do czytania lub do pracy. W tej kolumnie znajduje się również informacja, czy są Ci potrzebne soczewki progresywne lub bifokalne. 

Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące poprawnego wprowadzenia danych z Twojej recepty, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta. Chętnie pomożemy Ci w wypełnieniu wszystkich potrzebnych informacji!

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, addycja, soczewki progresywne

POZNAJ WARTOŚĆ SWOJEGO PD

PD jest kluczową wartością, którą należy podać podczas składania zamówienia online. PD (czyli pupillary distance - rozstaw źrenic) oznacza odległość pomiędzy środkami źrenic mierzoną w milimetrach. Nie przejmuj się, jeśli Twoja recepta nie zawiera tej wartości. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik, jak możesz zmierzyć swój rozstaw źrenic w domu lub możesz skorzystać też z naszej online aplikacji do mierzenia PD online. Podczas mierzenia będzie Ci potrzebna karta kredytowa (lub jakakolwiek inna podobna karta) oraz kamerka w Twoim komputerze czy telefonie.

Naucz się, jak prawidłowo odczytać receptę na okulary, okulary korekcyjne online, PD, rozstaw źrenic

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wiele wątpliwości i w odczytywaniu recepty czujesz się już dużo bardziej pewna/y. Teraz czas rozpocząć sezon z nowymi okularami korekcyjnymi z naszego e-shopu eyerim oraz podzielić się nową wiedzą również z Twoimi znajomymi. 

 

Branislav

Jestem współzałożycielem eyerim - na co dzień zajmuję się brandingiem i UX. Lubię połączenie sportu i filozofii - na moim biurku nadal leżą dwie albo trzy książki obok wejściówki na siłownię. Nie cierpię gołębi i nie noszę okularów, nawet jeśli powinienem.

POWIĄZANE POSTY
5 powodów, dla których warto kupić okulary korekcyjne online

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupu okularów przez Internet, zapoznaj się z poniższymi pięcioma powodami, dla których warto wybrać taką opcję. Może Cię przekonają!

Jak odróżnić oryginalne okulary marki Fendi

Oto kolejny z naszych artykułów o oryginalnych okularach. Tym razem pokażemy Ci, jak na pierwszy rzut oka odróżnić oryginalne włoskie okulary Fendi.

Prezenty świąteczne na ostatnią chwilę

Święta za pasem, a Ty wciąż szukasz prezentów dla najbliższych? Spędź Boże Narodzenie w spokoju, dzięki naszemu “Przewodnikowi po prezentach świątecznych”.

Masz pytania? Zapytaj naszego optometrysty.